piątek, 18 lutego 2011

Flaga gejowska (LGBT)

Tęczowe flagi pojawiają się głównie na paradach mniejszości seksualnych oraz przed wejściami do klubów gay-friendly oraz gejowskich. Warto poznać historię naszego międzynarodowego symbolu.

Różnorodność kolorów na fladze LGBT (angielskie  Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders) wydaje się odzwierciedlać różnorodność mniejszości seksualnych. Mamy całą paletę „kolorów” – geje, lesbijki, biseksualiści, transwestyci. Każda z tych grup ma swoje podgrupy cechujące się różnymi upodobaniami seksualnymi.



Flaga zaprojektowana została w 1978 roku przez Gilberta Bakera i tego samego roku użyto ją po raz pierwszy na paradzie gejowskiej (gay pride) w San Francisco. Miała wtedy 8 kolorów, które odzwierciedlały komponenty kulturowe środowisk i oznaczały one: seks, życie, witalność, słońce, naturę, sztukę, harmonię, duchowość:

Flaga z 1978 roku
Można zauważyć, że współczesna wersja różni się od tej pierwotnej… Kiedy rok później na potrzeby kolejnej parady projektanci flagi złożyli zamówienie w fabryce w San Francisco, okazało się, że brakowało farb o kolorze turkusowym, różowym oraz indygo. Z dwóch pierwszych zrezygnowano w ogóle, natomiast indygo zastąpiono ciemnoniebieskim. Wersja sześciokolorowa rozprzestrzeniła się na cały świat, dlatego też obowiązuje do dzisiaj:

Wersja obowiązująca od 1978 do dzisiaj
Tęczowa flaga inspirowała i nadal inspiruje do produkcji różnego rodzaju gadżetów, które mi osobiście kojarzą się z tandetą i kulturą jarmarczną (współcześnie rozumianą). W zależności od tego, czy ten symbol nam się podoba i czy się z nim otwarcie identyfikujemy warto poznać jego historię.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz