poniedziałek, 28 lutego 2011

Problem z orientacją

Jednoznaczne określenie orientacji seksualnej przysparza bardzo wiele problemów wszystkim. W okresie dojrzewania młodzi ludzie mają problemy z określeniem siebie, a naukowcy mają problem z jednoznacznym określeniem płci kulturowych. Nie tylko młodzi geje stawiają sobie pytania dotyczące swojej tożsamości. Po wieku dojrzewania również występują różnego rodzaju wątpliwości.

Czy rzeczywiście w momencie, gdy określimy się homoseksualistą to zapada klamka? Nasze samookreślenie na 100% określa naszą płeć kulturową oraz orientację seksualną?

niedziela, 27 lutego 2011

Zaburzone jednostki miar i wag

Geje stereotypowo postrzegani są jako humaniści, osoby nie mające zamiłowania do liczb, przedmiotów ścisłych etc. Oczywiście jest to totalną bzdurą, ponieważ jak już podkreślałem (i będę to robił do znudzenia) jesteśmy takimi samymi ludźmi jak wszyscy i są pośród nas przedstawiciele różnych zawodów, mamy różne charaktery, upodobania etc.

Nie o tym jednak chciałem pisać. Postaram się przewrotnie udowodnić, że homoseksualiści w większości przypadków mają bardzo duże umiłowanie do cyferek (wzrost, waga, cm). Z drugiej jednak strony ów pierwiastek humanistyczny, o który jesteśmy bezczelnie przez społeczeństwo posądzani, przeważa przy interpretacji cyferek, które tak lubimy.

sobota, 26 lutego 2011

Spotkanie w ciemno

Geje jeszcze kilka lat temu bardzo często umawiali się na tzw. spotkania w ciemno. Dzisiaj nie są już one aż tak popularne, ale mimo wszystko się zdarzają. Spotkanie takie polega na tym, że umawiamy się z osobą poznaną na czacie (lub portalu internetowym) bez wymiany zdjęcia, a czasem nawet numeru telefonu.

Podjęcie takiego ryzyka (dosłownie i w przenośni) uwarunkowane jest zwykle obsesyjnym dbaniem o dyskrecję którejś ze stron (lub obu) chcących uczestniczyć w spotkaniu. Geje podejmujący decyzję o takim meetingu tłumaczą to tym, że boją się o swoje zdjęcia lub w wypadku numeru telefonu boją się nękania.

piątek, 25 lutego 2011

Otwarty związek

Otwarty związek charakteryzuje brak zobowiązań w życiu intymnym pary. Każda ze stron (a czasami tylko jedna) może bez ograniczeń nawiązywać kontakty seksualne z osobami poza związku. O zdradzie w tym wypadku nie ma mowy, ponieważ obie strony ustaliły zasady dotyczące ich relacji. Otwarty związek może tworzyć para zarówno homo-, jak i heteroseksualna. Ja oczywiście spojrzę na to z tej pierwszej perspektywy.

Oglądając serial  Queer as Folk (wersję amerykańską i brytyjską) odnosiłem wrażenie, że związek otwarty był w świecie bohaterów (ach jak patetycznie) czymś zupełnie normalnym. Wielokrotnie postaci wybaczały sobie swoje zdrady twierdząc, że facet (a do tego gej) czasami błądzi (zdradza) i to jest normalne. Osobiście się z tym nie zgadzam, choć wiem, że ludzie zdradzają się nawzajem (bez względu na orientację).

czwartek, 24 lutego 2011

Gej przegięty (przeklęty?)

Gej przegięty - osoba, która cechuje się teatralnymi gestami, zmanierowanym głosem oraz specyficzną wrażliwością. Tak moim zdaniem można określić osobę przegiętą (niektórzy dodają do tego ubiór, ale moim zdaniem te trzy cechy wystarczą). Geje przegięci nie cieszą się ostatnio dużą popularnością na portalach randkowych (normalnego, męskiego, nieprzegiętego szukam).

Mniej więcej dokonałem pewnej charakterystyki geja przegiętego, lecz moim zdaniem nie da się opisać jednoznacznie tego typu osoby. Tak naprawdę każdy ma swoją definicję i swoją granicę tolerancji pewnych zachowań reprezentowanych przez inne osoby.

środa, 23 lutego 2011

Wymuszony coming out

Geje często mają problem z odkryciem swojej orientacji seksualnej. Jak już wcześniej pisałem bywa, że nie radzą sobie z odkrywaniem swojej orientacji seksualnej w wieku dojrzewania. Zwykle trudno przyznać się jest przed samym sobą do swojej orientacji, zaakceptować ją. Jeszcze trudniej powiedzieć o tym swoim przyjaciołom (i / lub rodzinie). Najtrudniej przyznać się przed otoczeniem.

Niektórzy zdeklarowani homoseksualiści oraz środowiska walczące o równe prawa mniejszości seksualnych twierdzą, że najlepiej by było, gdybyśmy wszyscy (zwłaszcza osoby publiczne) przyznały otwarcie: Tak, jestem gejem. Nie mam nic naprzeciw, w momencie, gdy ktoś poczuje, że jest na to gotowy i ma taką potrzebę. Nigdy nie poprę i nie zgodzę się jednak na to, by osoby trzecie podejmowały tą decyzję za kogoś. Wtedy wychodzi bardziej 'out' niż 'coming'.

wtorek, 22 lutego 2011

Przyjaciel gej

Seks w wielkim mieście
'Gej najlepszym przyjacielem kobiety' - frazem popularyzowany na forach internetowych, w czasopismach kobiecych, w serialach oraz w programach telewizyjnych. Taki wzorzec propagowany w mediach masowych wprowadził stereotyp geja, jako osoby ekscentrycznej, znającej się na modzie oraz wyzwolonej seksualnie. 

Czy gej pasuje wyłącznie do drogiej torebki, modnych butów i lansjerskiej restauracji? Czy tak jest rzeczywiście? Czy do przyjaźni z gejem mają prawo wyłącznie kobiety? 

poniedziałek, 21 lutego 2011

Kto uważa, że Janiak jest sodomitą, halki w górę! xD

Kilka miesięcy temu trafiłem na filmik, w którym dwie znane stylistki sugerują, że Oliver Janiak jest gejem. Dzisiejszy wpis nie będzie dotyczył ani Olivera Janiaka, ani Trinny i Susannah. Chciałbym na podstawie tego zabawnego (mimo wszystko filmiku) zwrócić uwagę na różnice kulturowe oraz opisywane już przeze mnie kilka razy stereotypy.



piątek, 18 lutego 2011

Flaga gejowska (LGBT)

Tęczowe flagi pojawiają się głównie na paradach mniejszości seksualnych oraz przed wejściami do klubów gay-friendly oraz gejowskich. Warto poznać historię naszego międzynarodowego symbolu.

Różnorodność kolorów na fladze LGBT (angielskie  Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders) wydaje się odzwierciedlać różnorodność mniejszości seksualnych. Mamy całą paletę „kolorów” – geje, lesbijki, biseksualiści, transwestyci. Każda z tych grup ma swoje podgrupy cechujące się różnymi upodobaniami seksualnymi.



czwartek, 17 lutego 2011

Bi or not bi? Oto jest pytanie...

Biseksualizm (w skrócie bi) to odczuwanie popędu (zarówno emocjonalnego i/lub płciowego) do osobników obu płci. Tak najkrócej można wyjaśnić to pojęcie. Uczestnicy portali randkowych coraz częściej mieniom się tym tytułem. Odnoszę wrażenie, że orientacja ta stała się "bezpiecznym" położeniem na osi płciowej (coś jak centrum w polityce).


Chciałbym się podzielić własnymi spostrzeżeniami na temat tego, co tak naprawdę może się kryć pod tą kategorią. Warto się kilka razy zastanowić zanim spotkamy się z osobą mającą w status biseksualisty. Na podstawie moich (i nie tylko moich) doświadczeń dokonałbym następującej typologii tego zjawiska:

środa, 16 lutego 2011

Seks analny lewatywa

Seks analny – polega na bezpośrednim stymulowaniu gruczołu krokowego, odpowiedzialnego za produkcję spermy. Ten rodzaj zbliżenia jest podstawowym u par homoseksualnych i coraz bardziej popularniejszym wśród par heteroseksualnych. 
Wszyscy zdajemy sobie sprawę "jak to działa", a mimo to pewne rzeczy związane z seksem analnym owiane są milczeniem. Geje, którzy nigdy nie byli w roli pasywnej (ze względu na to, że są aktywami lub dziewicami / prawiczkami) mogą nie zdawać sobie sprawy, iż aby stosunek ten był efektywny i przyjemny należy się do niego odpowiednio przygotować.

wtorek, 15 lutego 2011

Banalizacja życia


W ostatnich latach wielkim "foo pa" jest publiczne mówienie i pisanie o swoich uczuciach. Co najmniej z podejrzliwością patrzymy na ludzi, którzy mówią otwarcie o swoich stanach wewnętrznych. Dokładnie tak samo reagujemy na profile na portalach randkowych (tak, ostatnio jest to moje źródło inspiracji), forach oraz portalach społecznościowych. Uwaga ta nie tyczy się do wszystkich ludzi żyjących w Polsce (nie wiem, jak to wygląda w innych kulturach).


poniedziałek, 14 lutego 2011

Jaki powinien być ten jedyny?

Ideał?
W związku z tym, że dzisiaj wielu ludzi na świecie obchodzi pewne święto, którego nazwy z zasady nie wymienię, postanowiłem zastanowić się jaki powinien być "ten jedyny"... Inspiracji postanowiłem poszukać jak zwykle na portalu randkowym ;).

Robiąc mały researching, sprawdziłem, czego oczekujemy my - geje od przyszłego partnera czy kochanka. Zacząłem od analizy ilościowej występujących na profilach epitetów, którymi miałby się cechować ten wymarzony. 


niedziela, 13 lutego 2011

TVP promuje tolerancję czy nowy serial?

Z uwagi na to, że mamy dzisiaj piękny, słoneczny dzień toteż wpis będzie lekki... Trafiłem wczoraj na serwisie YouTube fragment nowego serialu Rodzinka, który pochodzi ze strony internetowej Telewizji Publicznej.




Rodzinny mecz hokejowy stał się pretekstem do rozmowy o orientacjach seksualnych. Dyskusja zaniepokoiła ojca... - tak właśnie podpisany jest interesujący mnie fragment serialu. Zastanówmy się jednak, co było pretekstem do wykorzystania takiego motywu w promocji nowej produkcji...

Gejowska fantazja... Czy jest taka oczywista?

Gejowskie portale zalewa ostatnio pewna reklama... Broadwayowski  dizajn, zestawienie różu z czernią przywodzące na myśl emo-kulturę i ten slogan ("Ten film jest jak gejowska fantazja"), a zresztą zobaczcie sami:


Moja gejowska fantazja jest chyba nieco ograniczona, bo jak dla mnie to jest raczej koszmarek. Żeby było od początku jasne - nie żywię nienawiści, ani nawet niechęci do osób reprezentujących i uwielbiających broadwayowski styl... I stanowczo się sprzeciwiam dyskredytowaniu osób zniewieściałych (nie używam tego pejoratywnie), czy lubujących się w różu. Jednak reklama pojawiająca się na portalach trochę mnie zaniepokoiła i już wyjaśniam dlaczego.

piątek, 11 lutego 2011

Mój syn jest gejem

Wymyślając adres bloga zastanawiałem się ile osób dziennie wpisuje w wyszukiwarkę frazę: "Czy jestem gejem?". Chyba dużo bo przy słowie jestem pojawiła się podpowiedź. Ja już dawno odpowiedziałem sobie na to pytanie. I wiem (chyba...)! 


Kiedy odwiedziłem dzisiaj pewien randkowy portal napisał do mnie siedemnastoletni chłopak. Po wiadomościach typu "cześć. co słychać...", zapytałem kogo tutaj szuka. Odpisał mi, że najlepiej kogoś, kto "wybije jego rodzinę". Oczywiście nie poszukuje on na gejowskim portalu randkowym zbira, który dokona krwawego mordu na rodzinie "znęcającej się" na nastolatku, ale wyłania się z tej wiadomości pewien dość istotny problem. Oczywiście możemy to zgonić na "bunt młodzieńczy", "zły dzień", czy inne błędy systemowe nastolatka. Lecz błędy te są chyba tutaj problemem najmniejszym. 

niedziela, 6 lutego 2011

Witam!

Blog ten będzie zawierał notki dotyczące problemów mniejszości seksualnych. Uważam, że brakuje stron, które zawierają opis problemów dotykających homoseksualistów. Chodzi mi zarówno o problemy społeczne, jak też te codzienne (związane z partnerem, seksem, czy zdrowiem). Mam nadzieję, że uda mi się w miarę regularnie zamieszczać posty. Z biegiem czasu postaram się trochę popracować nad szablonem. 

Pozdrawiam,
Cornelio